Açık Arttırmaların Kendiliğinden Oluşan Kuralları

101. DomainBülten‘de açık arttırmaların doğal kurallarından bahsetmiştim. Bu kurallar tabiri caizse bu işin raconunda vardır.

Piyasanın oluşumu, gelişimi ve olgunlaşması bilgi seviyesinin ve bilinçlenmenin artması ile doğru orantılıdır. Bu sebeple AlanAdlari.com olarak hep eğitici-öğretici olmaya çalıştık ve aynı şekilde hareket etmeye devam etmekteyiz.
Aslına bakılırsa açık arttırma kural ihlallerinde kuralların bilinmemesinden ziyade kural ihlali yapanların yüzsüzlüğü söz konusu. Çünkü kural ihlali yapanların çoğu daha önceden bir çok açık arttırmaya katılmış ve kuralları açık ve net şekilde bilmektedirler.

Hangi taraf olunursa olunsun sağlıklı bir platform için bu kurallara uyulmalı,”Bir tanecik işlemden kimse zarar görmez” diye düşünülmemeli kurallara uymayanlara kurallar hatırlatmalı ve hatta bu kişiler ifşa edilmelidir.
Kural ihlali yapan kesimin sayısı henüz çok fazla değil. Fakat artışta. Dur diyen sayısı artmadıkça kural ihlali yapanların sayısı artmakta. Bu artış alan adı piyasasının büyüme hızını olumsuz etkilediği için kural ihlallerine sessiz kalan herkes bu durumdan etkilenmektedir.
Pazarlık yapıp ödeme yapmayanlar ve ödemesi alınmış alan adını devretmeyenler açık arttırma kural ihlali yapanlarla aynı kesim. Bir gün mağduriyet yaşamak istemeyen, bugün kural ihlali yapanları bizimle paylaşmaktan çekiniyorsa dahi en azından çevresiyle paylaşmalı. Kural ihlalini ve yapanları öğrenen sayısı arttıkça kural ihlalleri azalmaktadır. Azala, azalada yok olacaklardır.
Hatta tespitlerimize göre kural ihlallerinden ötürü hiç suçu olmayan, tekrar bir mağduriyet yaşarsa fevri davranarak, öfke ile bir çok açık arttırmaya sahte teklif verebilmektedirler.

1- Açık arttırmada olan bir alan adına açık arttırma esnasında gelen teklif kabul edilemez
Platformda açık arttırmada olan alan adınıza platform dışı bir teklif geldi. Açık arttırma bitmeden alım-satım işlemini aranızda hallettiniz.
Diğer alan adlarınız için potansiyel alıcılarda bunun anlamı: Bu satıcının açık arttırma yoluyla satışa çıkarttığı alan adlarında dikkatli olunmalı. Çünkü açık arttırma bitmesini beklemeden başkasına satabilir.
Bunu not almış katılımcılar sizin bundan sonra açık arttırma yoluyla satışa çıkarttığınız -ve hatta diğer sahibi olduğunuz- alan adlarına ilgi göstermeyecektir. Bununda ötesi; alan ad(lar)ınıza sahte teklif vererek yapılan kural ihlalile kendilerince yanıt verebilmektedirler.
2- Açık arttırmada olan bir alan adına sahibi tarafından ya da sahibinin yönlendirmesiyle tanıdıkları tarafından teklif verilemez.
Platform olarak çoklu üyelikleri, kim kaç kez kimin alan adına açık arttırmada teklif vermiş, tekliflerin artışları ve diğer durumları takip etmekteyiz. Dolayısı ile hangi hesap, hangi hesapla ilişkili ve bu ilişkiden doğan doğal olmayan teklifleri tespit edebilmekteyiz. Şaibeli teklifin taraflarını kayıt altına almakta ve gerekli uyarıları yapmaktayız. Uyarı sonrası aynı hatanın tekrarı halinde uyguladığımız çeşitli yaptırımlar, artık uyarmadan uygulanmaya başlanacaktır.
3- Açık arttırmada olan bir alan adına açık arttırma dışı teklif verilemez
Açık arttırma devam ederken, katılımcılardan birinin platform dışı teklif vermesi ve satan taraf bunu bize bildirmesi ile inceleme başlatmaktayız. İnceleme sonucu kural ihlalini teyit etmemiz durumunda kural ihlali yaptırımlarını uygulamaktayız.
4- Açık arttırmada olan bir alan adı açık arttırma esnasında ne şekilde olursa olsun satılamaz.
Açık arttırma devam ederken platform dışı teklif verildi ve satan taraf kabul etti. Haliyle whois verileri değişecek. Açık arttırma başlangıcından itibaren whois verilerindeki değişiklikleri kontrol ederek kayıt altına almaktayız. Herhangi bir değişiklikte eş zamanlı olarak tarafımıza bilgi gelmektedir. Bu değişikliğin sebebi alan adının satışı ile sahibinin değişmesi ise kural ihlali yaptırımlarını uygulamaktayız.

Sonuç olarak:
Katılımcı, açık arttırmada olan bir alan adını satın almak istiyor ve açık arttırmaya katılmak istemiyorsa ya açık arttırma sonlandıktan sonra teklif vermeli ya da açık arttırma sonrası geçerli olacak bir teklif yapmalıdır.
Satan Taraf, açık arttırma devam ederken herhangi bir şekilde gelen teklif olduğunda ya açık arttırmaya katılmaya yönlendirmeli ya da teklifi açık arttırma sonlandıktan sonra değerlendirmelidir.

Bu yaptırımlar hem ilgili hesapları hem de ilgili hesaplarda bulunan alan adlarının platformdan süresiz olarak yasaklanmasına kadar üst seviyede olabilmektedir.
Emin olun bu riske girmeye değmez!

Share

“Açık Arttırmaların Kendiliğinden Oluşan Kuralları” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir