Alan Adı Yönetim Araçları

Alan adı yönetim araçları, bir alan adı yatırımcısının olmazsa olmazıdır, özellikle 10’larca alan adınız varsa…

Yıllarca alan adlarımızı text, html, excel vd. ortamlarda organize etmeye çalıştık fakat son bir kaç yıldır bir çok alan adı yönetim aracı piyasaya çıkarak hayatımızı kolaylaştırdı.

Domain Inspect: Favori aracım olan Domain Inspect, whois sorgulamasının yanı sıra alan adınızın popülarite analizini yapmakta. Popülarite analizi, Google arama sonuçları, Dmoz dizin üyeliği, Alexa rank gibi bir çok bilgiyi kapsamaktadır. Tabii aynı zamanda alan adlarınızı listeleyebilip yenileme tarihlerini de görebilirsiniz.

Domain Punch: Portfolyo yönetimi yapabileceğiniz Windows tabanlı araç aynı zamanda web site izleme seçeneği de bulunduruyor. Bu yazılımı kullanarak, alan adlarınızı listeleyip yazman bilgilerini kayıt altına alabilirsiniz. Ayrıca yazılım alan adı tavsiye ve whois sorgu imkanı da sunmakta.

IntoDNS.com: Alan adınız için 40’tan fazla parametre ile test yapan araç durumu raporlayarak sunmaktadır.

DNZoom: Bu araç online portfolyo yönetimi imkanının yanı sıra yazman hesaplarınıza güvenli bir şekilde bağlanmanızı sağlar. Whois sorgulaması yapıp, domain parking kazançlarınızı da aynı panelden takip edebilirsiniz. Ayrıca alan adı yenileme zamanı hatırlatma ve anahtar kelime önerisi gibi araçlar barındırmaktadır.

Domain Portfolio Manager: PHP/MySQL kullanılarak tasarlanan bu araç, kendinize ait web alanınıza kurup orda kullanmanız için tasarlanmış. Geniş portfolyo yönetimi seçenekleri sunan araç, 1 portfolyoyu yöneten 1’den çok kişi için bulunabilecek en ideal araçtır.

Share

Yeni Düşmüş Alan Adı Aramaca

Araçlar kategorisine Alan Adı Temizleyici ile giriş yapmıştık. Bu ve benzeri bir çok araç, alan adı takipçileri için minik aramalar sonucu ulaşılabilir uzaklıkta. Bu araçlardan birisi de Name.com firmasının “recently deleted” aracı.

Son zamanlarda düşmüş alan adlarını listeleyen ve arama yapma imkanı tanıyan bu araç, aynı zamanda arama kriterlerini belirlememize de imkan tanıyor. Alan adı tire içersin mi? Kelime, alan adının neresinde bulunsun? Alan adı kaç karakterden oluşsun? Bunların yanısıra; X gün Y saat Z dakika önce düşmüş alan adlarını listelemek gibi bomba bir özelliği bulunuyor.:-)

Kısa bir süre önce düşmüş alan adı, eğer arama motorlarından ve/veya reklam ağlarından yasaklı değil ise yeni kaydedilen bir alan adından daha geçerlidir. Geçerli olmasını düşündüren sebeplerden bazıları: trafiği bulunabilir, dmoz dahil dizinlere kaydedilmiş olabilir, Google PR değerine sahip olabilir.

Sık kullanılanlarınıza ekleyip, yeni alan adı kaydı yapmadan önce uğramanızı tavsiye ederim.

Share

Alan Adı Temizleyici

Gezdiğiniz web sayfalarında, e-potanızda, paylaşımlarınızda, açık arttırma listelerinde kısacası bir alan adı takipçisinin günlük yaşamında alan adı içeren listelerle karşılaşması kaçınılmazdır. Bu listeler genelde karışık bir haldedir, oysaki biz sadece alan adlarına bakıp beynimizdeki anahtar kelime veritabanı ile karşılaştırıp değerlendirme yaparız. Hal böyleyken bu listeleri ayıklamak büyük zaman kazandıracaktır.

Domain Cleaner” basit ve ücretsiz alan adı temizleme aracı olarak bir çok alan adı takipçisi tarafından kullanılmaktadır. Kullanımı oldukça olan bu araç 2 şekilde çalışmaktadır. İsterseniz elinizdeki listeyi aracın sorgu bölümünü yapıştırabilir isterseniz de aracın URL bölümüne ayıklanmasını istediğiniz web sayfasının adresini yazabilirsiniz.

Bu araç başlangıç seviyesindeki alan adı takipçileri için yeterli olacaktır. Fakat alan adı takip işleriniz biraz daha kompleks bir hal aldığında bu aracın sizin gerekliliklerinize göre tasarlanmış olanı gerekecektir. Benim alan adı temizleme aracım piton tabanlı olup konsolda çalışmaktadır. Şu an paylaşmayı düşünmüyorum fakat ilerleyen günlerde belki…

Share