Alan Adımı Niçin Satamıyorum?

Bu konuda bir çok neden sayabiliriz. Fakat benim size aktaracaklarım, sıkça rastlanılan “ortak nedenler”.

Hedef elbette karlı bir şekilde satışı tamamlamak. Fakat hedefe ulaşmak çok kolay olamayabiliyor. “Niçin satılmıyor” sorusunun yanıtını bulmak sizi satışa daha çok yaklaştıracaktır.

Gerçekçi Fiyatlandırma Hataları
Alan adınıza değer biçerken nesnel davranamaz, duygusal bir bağ kurar ve hatalı tespitler yaparsanız gerçekçi bir fiyatlandırma yapmış olmazsınız. Bu da; doğru fiyatlandırma yapana kadar alan adınızı satamayacağınız anlamına gelmektedir.

Pazarlık Yapılamaz Olmanız
Ticaretin doğasında pazarlık vardır. Satıcı olarak alan adını kaç paraya aldığınızı, kaça satmak istediğinizi ve kaç para kar etmek istediğinizi bilmektesiniz fakat alıcıya tek fiyat geçip pazarlığa kendinizi kapatırsanız satış şansınız düşmektedir. Bu durumdan ötürü “Heman Al” satış türlerini pazarlığa açmak için AlanAdlari.com’a “Teklifli Hemen Al” satış türü eklemiştik.
Pazarlığa açık olmak, aklınızdan geçmeyen bir fiyata alan adınızı satmanız lazımdır anlamına getirilmemeli. Elbette kafanızdan geçen rakama satmaya çalışmalısınız fakat potansiyel alıcıları dinlemek ve pazarlığa oturmak satış şansınızı arttıracaktır.

Satış için Doğru Zaman Değildir
Alıcılar satın alım öncesi mutlak bir pazar araştırması yaparlar ki alan adı alımlarında içerisinde oldukları sektörde alan adı aldıkları için zaten pazar durumunu biliyorlardır. Satıcı olarak bunu siz de takip etmelisiniz.
Siz satmak için hazır olabilirsiniz ama piyasa almak için hazır olmayabilir.

Proaktif Değilsinizdir
Alan adınızı satışa çıkarttığınızda eğer daha evvel almak istemiş olan birileri varsa onları bilgilendirmelisiniz. Akabinde potansiyel alıcıları tespit ederek onlara eposta, faks (evet yanlış okumadınız faks. Ülkemizde 2 Milyon KOBİ bulunmakta ve hala faks ile iletişim kurulabilen 10binlerce firma var) ve telefon vasıtasıyla ulaşmalı ve alan adının AlanAdlari.com üzerinden güvenli bir şekilde satın alınabilir olduğunu bildirmelisiniz.
Bunun yanısıra, Twitter, Facebook ve blogunuzdan çevreniz ile paylaşmanızda büyük fayda bulunmaktadır.

Share

“Alan Adımı Niçin Satamıyorum?” üzerine 22 yorum

  1. Bu sene içerisinde hem teorik hem de pratik içerikli aracılık eğitimi düşüncem var. Hem burdan hem de domainbulten.com’dan duyurusunu yapacağım.

 1. Birazda alanadlari.com sitesinin reklamını yapmalısınız, sitenizin reklamını hiç bir yerde görmedim. Kazandığınız paraları reklamada ayırmanız gerekiyor. Alıcıların haberleri reklam olmadan olmaz, reklam olmadan jenerikleri satıyorsunuz daha çok

  1. Reklam çalışmalarımız sürekli devam etmektedir. Maddelere bakarsanız satıcıların tanıtımını görebilirsiniz çünkü bu daha önemli.

   1. Anladım, bilmiyorum ama ben sitenizden henüz satış yapamadım, bir sürü domainim var satılmaya uygun, fiyatları da normal ayarladım. Bir teklif gelmedi, satış yapamadım, arayanlar whois sorgusundan telefonumu bulup öyle arıyorlar sonrada aramıyorlar. Bunun sitenizin reklam çalışması ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Birde domain arama sayfasının geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca izleyen sayısını göremiyorum. İzleyenlere satıcıların ayrıca mesaj gönderme özelliği olmalı. Yoksa girip çıkanları görüntüleyen sayılarını görmemizin satışa hiçbir faydası yok

    1. Platformda an itibariyle 66,754 alan adı satın alınabilir durumda. Her ay 50 civarı alan adı satışını tamamlıyoruz. Bu bağlamda herkesin satış yapabilmiş olması imkansız durumda.
     Biz de isteriz herkesin alan adı satılsın fakat şu an piyasa henüz bu büyüklükte vs bunun ana nedenleri de yazımda bulunuyor.

     İzleme kısmı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Önerileriniz için teşekkür ederim.

     1. Gördüğüm sitenizdeki çok iyi domainler hemen satılıyor, yüzde 0,074 oranı çok çok düşük bir oran. Piyasa talebi ve satış rakamları artırılabilir. Şöyle ki yeni domain alımı yapan firmalar genellikle boş domainleri araştırıyorlar, hiç alınmamış domainlerin satışını siteniz üzerinden de yapmanız yeni müşterilere ulaşmayı kolaylaştıracaktır. Şöyleki eğer alınmış bir domain varsa alternatif olarak siteniz üzerindeki satıcıların domainleride altta gösterme imkanına kavuşmuş olunacaktır. Yada çok büyük yeni alan adı satışı firması ile anlaşılabilir. (godaddy, isimtescil, markum vs ) alınmamış domain araştıranlara alternatif domain göstermek iyi bir yol. Bunu godaddy uyguluyor, satıcıların tanıtımları ve sitenin tanıtımı böyle daha değerli hale gelmiş olacaktır. Saygılarımla

     2. Bu söylediğinizi zaten yapıyoruz. Alan Adlarım sayfasından ek satış kanalları kısmına bakarsanız görebilirsiniz.
      Biz platform olarak üstümüze düşenleri yapmaktayız. Satamıyorum diyorsanız yanıtlar yazımda var.

 2. Okan bey ben göremedim , anlatmak istediğim böyle bir şey değildi. Sitenizden arama yaptığımda ilgili yakın domainler altta geliyor ancak domain boşsa almak için godaddy e gidiyor. Godaddye gitmemeli, godaddye gidiyor ama gittiği sayfada boş geliyor seçilen domainle ilgili hiç birşey gelmiyor. Boşta olan domain satışıda yapmalısınız referans olarakta godaddyde cıkmalı, sedonunki çıkıyor, sedodan geldiğini diğer site biliyor. Peki satışlar için şöyle bir şey yapılamaz mı, basit bir şey sizi çokta uğraştırmaz. Sitenize gelen ciddi alıcılara, ama nasıl bir alan adı alacağı konusunda fikri olmayan müşteriler çoğunlukla vardır, onların aradıkları domainin özelliklerini, nasıl özelliklerde olması gerektiği gibi talepler alınsa ona göre teklifleri hazırlansa ve toplu şekilde müşterilere gönderilse, bir nevi danışmanlık gibi nasıl olur?

   1. Anladım sizde de her soruya cevap var maşallah, ben ne yok dediysem siz var dediniz:) nedense biz fark edemiyoruz bir seneden fazladır üyeyim bence var dediğiniz şeyleri gözden geçirseniz iyi olur. Bu işi biliyorum 14 yıllık yazılımcıyım size önerilerimi değerlendirirseniz hem siz hem biz kazanırız. Eksikleri söylemek kusur bulmak değildir, web de geliştirilme yapılması için sitelerin müşteri isteklerine göre geliştirilmesi gerekir. Web sayfaları sürekli geliştirilmesi gereken yazılımlardır. Peki ulaşanlar var dediniz ya, ben ulaşanlardan bahsetmedim ulaşamayanlardan danışmanlık hizmeti verdiğinizi sitenizin ana sayfasında bir yerde var mı? Size ulaşamayanlar öyle bir danışmanlık verdiğinizi bilmeden hiçbir şey almadan siteden çıkıyorlar. Bunlar öneri isterseniz yaparsınız isterseniz yapmazsınız siz bilirsiniz. Aylık 50 rakamı kusura bakmayın çok komik bir rakam. Yeni bir site değilsiniz nerdeyse bir seneyi geçecek. Başlangıcınız iyidi ancak ortalarda çok yavaşladınız.

 3. Merhaba, alanadlari.com’ un vermiş olduğu hizmet gayet yerinde ve başarılı eksikler veya bize göre eksik diye tanımladığımız durumlar üzerinde değişikliklerin zamanla yapıldığını görmekteyim. Alanadlari.com üzerinden satışta olan bir çok domainim için teklifler aldım istediğim rakamlara ulaşamadığım için satmak istemedim bununda en büyük nedeni bana göre alan adıma biçtiğim değer ne kadar gerçekçi? Alan adı değerlendirme fiyatının daha makul fiyatlar ile yapılıyor olması durumunda alan adlarımın belkide gerçek değerinin farkında olup hayal dünyasından uyandırmasına neden olabilirsiniz. Bu şekilde bana göre az diye düşündüğüm teklifler belkide gerçek değerin üzerinde rakamlardır, her şekilde alanadlari.com üzerinden yapılan tekliflerde yine komisyon ile AA sistemi kazanacaktır. Ayrıca who.is üzerinden gelen tekliflerden rahatsız olmak yerine alanadlarınızı alanadlari.com a park ederek ve who is bilginizi kapatarak bunun önüne geçmiş olursunuz.

  1. zaten yönlendirme yaptım, whois bilgileri park edincede görülebilen bir şey zaten park ettim. valla ben hiç memnun değilim başlangıçtaki çıkışınız iyidi ancak şu an bir rehavet görüyorum , çıkıştaki stratejinin şu anki duruma göre revize edilip değişmesi gerekiyor.

 4. Ya bence bunun için siz çalışmalısınız.
  https://www.alanadlari.com/paraistanbul.com?aff=3 adresinde alan adı değer göstergesine girdiğimde ”Alan Adı Değer Belirleyicileri aracı yakında hizmetinize sunulacaktır.” diye yazıyor sizce biz mi kendimizi eğitmeliyiz sizmi biraz çalışmalısınız yeter Emlakçı mantığı ile çalışında iş yaptığınızda para isteyin artık benim domainlerimi satın benden yüzde 20 komisyon alabilirsiniz alandanda yüzde 20 alın ama benden domainimi satmadan para istemeyin zaten artık çekeceğim bu siteden tüm domainlerimi açacam bedava bi domain sitesi sonra göreceksiniz……

 5. Okan merhaba,

  Mustafa arkadaşımızın demek istediği şuydu sanırım , yerli registrar la işbirliği. Sanırım bunu natro ile başlattık demiştin bunu ülkemizdeki bütün isim satan firmalara yayabilirsen, satış rakamları ciddi bir biçimde artacaktır.

  insanlar ismi herhangi bir firmada aradığında godaddy deki gibi “bu isim satın alınabilir” yazısı çıkmalı.

  Fatih.

  1. Hosting firmaları ile işbirliği yapabilmek için hosting firmalarının en çok kullandığı yönetim sistemi WHMCS için modül geliştiriyoruz. Bu modül ile hosting firmaları kolayca satış ortaklığı sistemimizi kullanmaya başlayabilecekler.

 6. Okan bey yeni alınmış bir alan adının değeri benzer fakat daha önce alınmış bir alan adının değerinden daha düşük olabilir mi? Burada her iki alan adınında herhangi bir projede değerlendirilmediğini düşünürsek acaba beklenti nasıl olmalı? Eski alan adı daha değerli olur mu?

  1. Alan adları eşsizdirler. Her alan adından sadece bir tane olabilir. Bu sebeple sorunuza net yanıt verebilmem için karşılaştırılacak alan adlarını belirtmeniz gerekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir