Amerikan Hükümeti 9 Alan Adına El Koydu

Amerikan yetkilileri Burbank Disney Stüdyoları’nda düzenlediği basın toplantısında korsana karşı eğlence ve film sektöründen yetkililerle başlattıkları “Operation in Our Sites” girişimi kapsamında korsan içerik yayını yapan 9 siteye el koyduğunu, ayrıca sitelere ait olduğu düşünülen 15 banka-paypal-reklam hesabına da el koyduğunu açıkladı.

ABD Göçmenlik ve Gümrük Uygulamaları Ofisi (ICE) başkanı John Morton yaptığı açıklamada bu faaliyetlerin amerikan ekonomisine çok büyük darbeler (yıllık 20.5 milyar dolar) vurduğunu ve bu tehditin gitgide arttığını belirtti. Kapatılan sitelerin tahmini aylık ziyaretçisi toplam 6.7 milyon. John Morton basın açıklamasında bu hareketin bir günde korsancılığı elbette bitirmeyeceğini, bu işin sürekli çaba istediğini belirtti. Ayrıca ekledi ; “bu sadece Amerika ile olacak iş değil, küresel olarak hareket etmeliyiz.”

Yetkililer;
– Şu ana kadar bu konuda bi tutuklama olmadığını fakat webmasterlar yakalanınca büyük ihtimalle hapis cezasıyla karşı karşıya olacaklarını belirtti.
– Sadece NinjaVideo’da 200ün üzerinde film ve 300ün üzerinde dizi bulunduğunu söyledi.
– Bu sitelerin arkasında büyük suç örgütlerininde bulunabileceğini belirtiyor.

Kapatılan siteler ve kayıt firmaları ise şöyle;

TVShack.net (TodayNic)
Movies-links.tv (DirectI)
Filespump.com (DirectI)
Now-movies.com (GoDaddy)
PlanetMoviez.com (eNom)
ThePirateCity.org (Active 24)
zml.com (BIZCN)
NinjaVideo.net (eNom)
NinjaThis.net (eNom)

İncelerseniz alan adı kayıt firmalarının çoğu Amerika dışında görünüyor.
Buradaki birkaç yazman firmanın Amerika kökenli olmadığını göz önüne alırsak yazmanlar Amerika ile ters düşmek istememişler sanırım. (Todaynic, Bizcn’in merkezleri Çin’de, Directi’nin merkezi ise Hindistan’da, Active24 ise Norveç’de).

El koyulan web sitelerinin bazıları açılmıyor bazılarında ki durum ise aşağıdaki ekran görüntüde.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir