Çocuğunuz için alan adı aldınız mı?

Alan adları, markalar için şüphesiz ki oldukça önemli. Bu önem sadece markaları değil insanları da kapsıyor. Bu yüzden 10 sene kadar önce okanyildirim.com’u almıştım. Sonrasında okan.org ve yildirim.net’i alan adlarıma ekleyince okanyildirim.com’dan vazgeçtim.

Okan.org ve Yildirim.net benim için oldukça zorlu bir süreçti. Okan ve yıldırım isimlerinin çok kullanılır olmasının elbette etkisi vardı fakat yine de alan adı yatırımcısı olan birisi için bu sürecin zorlu olması, gelecekte isim ve soy isim savaşının boyutunu az çok bana göstermişti.

“çocuğunun bile adını alacaksın bu devirde” diyerekten yakın çevremi bu konuda hep tetikleyen kişi oldum. Elbette alan adının ne demek olduğunu bile kavraması zor olan kişiler için bunun önemini anlamak oldukça zor oldu fakat anlayanlar bana yetti. Aramalara baktığımızda “isim + soy isim” şeklinde aramalar yoğunlukta olmasına karşın ilk önerim soy isim, ardından isim o da mümkün değilse isimsoyisim.com. Tüm yakın çevreme  çocuklarının alan adlarını almaları konusunda ısrarcı bir tavır bile takındığım oldu. Almayanlardan bazılarına da ben alıp hediye ettim. İleride değerini eminim ki anlayacaklar.

Tüm uzantıları almanıza gerek yok. İlk tercihiniz .com olsun. Alınmış ise ilk önce sahibi ile iletişime geçip alma amacını sorabilirsiniz. Eğer kayıt ücretine size devrediyorsa alın, aksi halde .net .org uzantılarını tercih edebilirsiniz.

Lütfen unutmayın, çocuğunuz bir gün ona alan adı almadığınız için sizden hesap sorabilir 🙂

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir