“dropcatching” Hadisesi

Dropcatching, alan adlarını otomatik kaydetme veya süresi dolan alan adlarını silindiklerinde yakalama işlemlerine verilen addır. Bu hizmeti alabileceğiniz birçok firma vardır ve bunlara da “dropcatcher” denmektedir.

Dropcatching, yeni/düşmüş bir alan adını kaydetmekten veya aktif bir alan adı satın almaktan farklıdır. Dropcatching süresi dolmuş alan adlarını (kısa süre sonra alan adı yazmanlarının veritabanlarından silinecek durumda olanlar) güvenli bir şekilde kapmanın en iyi yoludur.

Dropcatching aşamaları:

– Listeleme
Backorder (erken kayıt, önceden kayıt, ön sipariş)
– Takip
– Açık arttırma

Dropcatching, alan adı kolleksiyoncuları başta olmak üzere, alan adı alım satımını yapanlar ve hayalindeki alan adlarını elde etmek isteyenler tarafından kullanılmaktadır. Bu kişiler alan adının süresinin dolarak kaydetmeye müsait olmasını bir risk olarak görmektedirler ve bu yüzden ön sipariş verebilecekleri firmaların servislerini tercih ederler.

Tabiki her yakalama işlemi başarı ile sonuçlanmayabilir. Ön sipariş işlemini yapmış olduğunuz firma başarılı şekilde alan adını kaydedememiş olabilir veya alan adı için birden fazla kişi tarafından ön sipariş işlemi yapılmış olabilir. Eğer birden fazla kişi aynı alan adı için ön sipariş işlemi yapmışsa özel açık arttırma başlar. Açık arttırmayı kazanan alan adının yeni sahibi olacaktır.

Başlıca dropcatching firmaları Snapnames.com, Namejet.com, Pool.com’dur. Bu firmaları kullanarak yakalamak istediğiniz alan adında büyük şans elde edebilirsiniz. GoDaddy, DotRegistrar, OnlineNic, Alantron vd. gibi sadece kendi yazman servisleri tarafından kaydedilmiş alan adları için dropcatching hizmeti sunan firmalar da bulunmaktadır.

Dropcatching firmalarının her ne kadar listeleme hizmeti olsa da bazı siteler alan adı yakalamak isteyenler için detaylı listeleme hizmeti sunmaktadırlar. SnapCheck.com, FreshDrop.net, JustDropped.com ve SaveSpell.com en çok kullanılan listeleme servisleridir.

Bu yazı sadece bir giriş niteliğindedir. Gelecek günlerde detaylara gireceğim.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir