.SO geliyor

Daha .co hakkında tartışırken, bugün gördüğüm haber beni biraz şaşırttı. Tıpkı .co gibi .so uzantısı da globalleşme hedefi ile piyasaya çıkacakmış.
GMO Registry, korsanlarıyla tanıdığımız Somali‘nin uzantısı olan .so’nun satış haklarını aldıklarını duyurdu. Hal böyle olunca bende konuyu biraz araştırdım ve GMO yetkililerinden Hiro Tsukahara ile yapılan bir röportaja rastladım, buyrun;

Rick : Hangi mevkideki insanlarla, nasıl iletişime geçtiniz?

Hiro : Yetkililerle ICANN buluşmasından hemen önce Nairobi’de bir araya geldik. Orada teferruatları hallettikten sonra anlaşmayı tamamlamak için Tokyoda tekrar bir araya geldik. İrtibata geçtiğimiz kişiler Telekomünikasyon ve Ulaştırma Bakanlığını temsil eden, birçok dile hakim ülkelerinde hatrı sayılır eğitim almış kimselerdi.

Rick : Peki merkez yazmanla ortaklığınız ne kadar güvenli? İlerde kullanıcılara sorun çıkaracak bir durum olma ihtimali var mı?

Hiro : Telekomünikasyon ve Ulaştırma Bakanlığıyla olan ortaklığımız ayarlandı herhangi bir sorun yok. Anlayacağınız, bu konuda bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz diğer ccTLD’lerde sorun yaşama ihtimaliniz kadar.

Rick : Sunrise period ile ilgili bilgi verebilir misiniz ? (Sunrise period, uzantı tamamen globalleşmeden önce tescilli markaların önceden markalarının alan adını kaydetmesi olayıdır.)

Hiro : Sunrise period bütün tescilli firmalara açık olacak ve 20 ekimde başlayacak

Rick : Peki tamamen halka arzının ne zaman olacağını belirlediniz mi?

Hiro : Evet, 1 Mart 2011.

Rick : Ücretler ne durumda olacak ?

Hiro : Her yazmana göre değişir tabii ki, fakat yıllık 20$ civarı olacak.

Rick : Jenerik – Premium alan adları için bir açık arttırma olacak mı?

Hiro : Kesinlikle, halka açıldıktan sonra böyle bir açık arttırma olacak.

Rick : Sorularımızı tek tek cevapladığınız için çok teşekkürler eklemek istediğiniz bir şey var mı gerek uzantı gerek başka konular hakkında;?

Hiro : Somali, bir çok konuda yardıma muhtaç bir ülke, biz GMO Registry olarak bu iş ile birlikte özellikle çocuklar için yatırımlar – bağışlar yapmayı planlıyoruz ve kaydedilecek her alan adının Somali’yi daha yaşanabilir kılacağına inanıyoruz. Biz teşekkür ederiz.

Share

İlk .co satışı ve İlk .co Açık Arttırması

Bu yazımda .co uzantısı için iki farklı “ilk” olarak anılan olayı paylaşıyorum.

Az önce okuduğum bir habere göre, Flying.co alan adının sahibi Mike Mann, alan adını 3,500$‘a sattığını duyurmuş.
Herkes bu olaya ilk .co alan adı satıldı tarzı yaklaşmış fakat benim aklıma ilk gelen Flying.com satışı oldu. Flying.com satışını muhtemelen hatırlıyorsunuzdur. Hatırlamayan arkadaşlar için;  Flying.com, 1,100,000$‘a UsedAirplanes.com tarafından satın alınmıştı.

Diğer bir ilk ise NameJet tarafından geldi. Namejet.com yaptığı açıklamada ilk .co uzantılı alan adı açık arttırmasını duyurdu. Açık arttırma şuan sürüyor ve halka açık, fakat ayın 30’unda bitiyor. Benim pek ilgimi çeken alan adı olmadı fakat ilginizi çeken varsa hızlı olmanızı tavsiye ederim.

Açık arttırmaya buradan ulaşabilirsiniz, teklifler 69$’dan başlıyor.

Buyrun bu da liste;
airlinejobs.co
funnypoems.co
obits.co
ancientgreece.co
ghoststories.co
obituraries.co
babyboynames.co
graduationsayings.co
orientbeach.co
currencyconversion.co
hippies.co
playarcadegames.co
cutebabynames.co
hostal.co
polarbears.co
deathnotice.co
humping.co
shorthairstyles.co
dreamdictionary.co
instructor.co
showering.co
emailaccounts.co
internetsearch.co
sunsets.co
endangeredspecies.co
internetsearchengines.co
tattoogallery.co
exoticlingerie.co
localnewspaper.co
tila.co
foodpyramid.co
lovetests.co
tornados.co
freeenglishcourse.co
metricconversion.co
uniquebabynames.co
freepoems.co
microbikini.co
wbr.co
freeradiostations.co
miniskirts.co
weddingvows.co
freesearch.co
nena.co
zodiacsigns.co

Share

.co nereye gidiyor?

10 gündür .co uzantısının geleceği hakkındaki görüşlerimi soran mesajlar almaktayım. Geleceği elbette ki öngörmem imkansız fakat soruları kişisel görüşümü belirterek yanıtlamaya çalışıyorum. Soruların artarak devam etmesinden ötürü de bu yazıyı yazma gereği duydum.

Risk kişisel bir tercihtir, alan adı yatırımcılığı da elbette her girişim gibi risk taşımaktadır ve bazen bu risklere girmek gerekir, ama burada olayın bu olduğunu düşünmüyorum…

Ben .co uzantısının tutacağını düşünmediğim için yatırım yapmadım. Piyasaya çıkışını .mobi uzantısına benzetiyorum ve geleceğinin de aynı şekilde olacağını düşünüyorum.

.co aslında Kolombiya’nın ülke kodudur. Yani global bir uzantı değildir. Dolayısı ile  ulusal bir uzantı neden uluslararası bir nitelikte değerlendirilsin? Elbette bunun yanıtını bizim vermemiz imkansız. Fakat global olarak değerlendiren hiç bir ülke uzantısı (ccTLD) yokken .co’ya bu ayrıcalık verilecek mi?

Google’dan şayet içerik tüm dünyaya hitabediyorsa .co uzantılarının da sıralamada bulunabileceği ayrıca yakında webmaster araçlarından sitenin hangi kesime -kimlere, hangi dile- hitap ettiğini seçebileceğimize dair bir açıklama geldi fakat henüz bu özellik webmaster araçlarında görülmedi.

Elbette rakamlar şaşırtıcı. Halka açıldığı gün 200,000 civarı kaydedilen .co, yazımı yazdığım an itibariyle 310,595 adet kaydedilmiş durumda.

.co için çok yoğun pazarlama çalışmaları yapıldı. Bu büyük tanıtım aynı zamanda uzantıya açık bir destek olduğunu da bizlere gösterdi. Bu sayede yoğun bir kaydetme yarışı yaşandı, devam eden açık arttırmalar da var. Ayrıca Türkçe .co alan adlarında ilk 3 ay bir kaç iyi satış bekliyorum.

Fakat değinmeden geçemeyeceğim. Benzer bir süreci geçmişte .mobi uzantısında yaşamıştık. Büyük bir destek ve yoğun bir pazarlama ile piyasaya çıkmıştı 3-5 ay sonra ne yazık ki piyasada adını bile duyamaz olmuştuk.

Domain Kralı lakaplı Rick Schwarz  .co iyi yatırım diyor, aklıma elbette flowers.mobi geliyor.

Sizce .co istisna olabilir mi?

Share