Alan Adı Davaları: İlk Adım

Alan adı kaydı esnasında kabul ettiğimiz anlaşma UDRP işlemlerini de kapsamaktatır. Dolayısı ile alan adı sahibi olan herkes bir gün kötüye kullanıma yönelik UDRP şikayeti alabilir. Bu şikayet, alan adı sahibine posta yoluyla iletilmektedir.

Alan adı sahibine bildirim sonrası 20 gün gibi kısa bir süre verilmektedir. İtiraz etme hakkınız bulunduğu gibi sessiz kalma hakkına da sahipsiniz. Haklılığınıza inanıyorsanız, itiraz etmek için mümkün olan en kısa sürede harekete geçmelisiniz.

Haklılık veya haksızlık konusunda fikriniz yok ise, bir hata yapmış olabilirim endişesi taşıyor fakat hatanızın bilincinde değilseniz davacı taraflı dikkate alınan noktalar sizi aydınlatabilir.

Davacı taraflı dikkat edilen noktalar:
– Davacının geçerli bir marka hakkına sahip olması
– Davalı alan adının geçerli markayla karıştırılabilir benzerlikte olması
– Davalının alan adı ile ilgili hiçbir meşruiyet ya da çıkara sahip olmaması
– Davalının alan adını kötü niyetle kaydetmiş olması
– Davalının alan adını kötü niyetle kullanıyor olması

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, görüşlerin göreceli olabileceği gerçeğidir. Elbette davacı herşeyi kendi görüşüyle sunacaktır.

Yazımın başında söylediğim gibi itiraz yapmak zorunda değilsiniz. İtirazınız yok diye hakem sizi direk kaybeden konumuna getirmez. Hakem itirazsızlığınızı açıklama eksikliğinden ötürü davacının lehine düşüncelere girişebilir.

Denmiş ki; “Davalının itirazını teslim etmemesinin ışığında hakem idari işlemlere karşı gelinmeyen beyanlara dayanarak karar verecektir… ve uygun gördüğü çıkarımları yapacaktır. Hakem davacı tarafından öne sürülen mantıklı olan her ithamı ve çıkarımı, kanıtlar alenen aksini göstermiyorsa kabul etmekle görevlendirilmiştir.

Davacının sunduğu belgeler yetersiz ise, her zaman kazanabilme şansınız vardır. Fakat yukarıda dikkat edilen noktalar bağlamında en ufak delile karşı itiraz etmezseniz, iyi niyetinizi göstermenizi gerektiren bir açıklama yapmak durumunda kalırsınız.

Sonuç olarak diyebilirim ki asla sessiz kalmayın.

Share