Alan Adı Yatırımına Başlarken Faydalı Olabilecek 36 İpucu

Yazıda Domain Kralı lakaplı Rick Schwarz’ın alan adı yatırımı yapmayı düşünenler için paylaştığı 36 ipucunu bulabilirsiniz.

Merhaba millet
Demek alan adı sektöründeki bu oyuna dahil olmak istiyorsunuz. Başarısızlıklardan bıktınız. O zaman nerede yanlış yaptığınızı görmeye hazırsınız demektir. Burada alan adı sektörü konusunda görüşlerimi paylaşacağım. Adım adım vereceğim bilgilerle beraber bu sorunsalı birlikte çözeceğiz.
Eğer bunu cidden yapmak istiyorsanız şimdiye kadar bildiğiniz her şeyi unutun. İlerleme kaydetmek için önce sıkıntılara çare bulmak gerekir.

1. Öncelikle bir TOHUM ekiyorsunuz alan adı almıyorsunuz.
2. Ya da bir hak talebinde bulunuyorsunuz.
3. Tohumların çimlenmesi olgunlaşması ve meyve vermesi zaman alır.
4. Ağaçlar ekiyor gibi düşünün, ekeceğiniz şey çim değil.
5. Bu 5 yıllık bir plan.
6. Eğer sizi kaybedersem belki de sonsuza kadar kaybolmuş olursunuz. Ayıracak 5 dakikanız yok mu? O zaman 5 sene sonra bu sayfada nerede yanlış yaptım diye düşünürsünüz.
7.
Kafa yapınızı anlık zevk almalardan bir yatırımcınınkine dönüştürmelisiniz. Sokak kadını ya da telekız; biri (aynı iş için) 50$ karşılığında tüm gün yağmurda ayakta dikilir birisi de çatı katlarında ağırlanır 5,000$ kazanır. Birini seçin
8. Neden bunla zaman kaybediyorum ki? Çünkü herkesin amacından saptığı evre başlangıç evresi. Başlangıç, bütün alan adı yatırımcılarının naifçe hatalar yaptıkları en yaygın kısımlardan biri.
9. Günlük işinizi bırakmayın ! Ciddiyim. Bu hobiyi işe çevirmek için “Dolar”lara ihtiyacınız var.
10. Eğer günlük bir işiniz yoksa ve ihtiyaç sahibi iseniz bir iş mutlaka bulun.
11. Derin bir nefes alın.
12. İlk alımlarınız çok önemli böylece bu önerilere uyarsanız amacınızdan sapmamış olursunuz ve sağlam adımlar atabilirsiniz.
13. Bir kategori seçin, herhangi bir kategori olsun.
14. Bu kategorinin Sarı Sayfalarda yer alabilecek nitelikte olduğundan emin olun.
15. Bu listelerdeki en çok reklam alanı bulun.
16. Araştırmaya başlayın.
17. Şükran günlerinden sonraki cuma sabahı Hindi ilanının kaldırıldığını göreceksiniz.
18. Ksilofonları deneyin daha az kalabalık olur.
19. Daha iyi kategoriler üzerinde yoğunlaşın.
20. “Sigorta” gibi isimler ile başlayın.
21. Başına indirimlisigorta.com , istanbulsigorta.com, ucuzsigorta.com gibi sıfatlar ekleyin. Binlerce olasılığı deneyin ve bulun. Tembel olmayın irdeleyin.
22. Fiiller kullanın. sigortayaptir.com , sigortakayıtyap.com. Daha geniş kitleler arayın, daha genel ögeler seçin.
23.Saçma bir alan adı ile düzgün bir alan adı arasındaki farkı bildiğiniz zaman alan adlarını gördüğünüz anda fiyatını tayin edebileceksiniz. Tıpkı benim şu an hangi alan adının saçma olacağını tahmin edebiliyor olmamdaki gibi.
24. Drop listeleri artık oyuna dahil edilmiş durumda. Ne aradığınızı biliyorsanız 100 alan adı içeren bir listeyi 3-5 saniyede tarayabiliyor durumdasınız demektir.
25. Alan adlarının değeri hemen göze çarpar.
26. Gerçekçi bir bütçe belirleyin 20 milyarlık bir arabaya mı biniyorsunuz bunu baz alarak kendinize yatırım yapın.
27. Pompalı tüfek yerine makineli tüfeği tercih edin.
28. Spamci olmayın.
29. Yaratıcı olun.
30. Alan adını aldıktan 10 dakika sonra satmaya çalışmayın
31. Alan adını aktif edin ve trafiği gözlemleyin.
32. Aldıktan 30 dakika sonra bu verilere bakarak korkaklar gibi satmaya çalışmayın.
33. Bunu değerliymiş gibi envanterinize ekleyin ve kendinizi iyi hissettirin.
34. Tekrar tekrar gayret gösterin.
35. Satmak için elbet doğru bir zaman gelecektir.
36. Eğer bu işi doğru yaparsanız, alan adlarınızı satma konusundaki meşguliyetinizden endişe duymaya başlarsınız ve herkes sizin peşinize düşer.
Evet sizi duyabiliyorum. Hiç param yok ve hızlıca yükselmek istiyorum diyorsunuz, tamam! Fakat hala değerli bir alan adı bulmak için bu adımları takip etmeniz gerekiyor. Yine bu işi doğru yaparsanız kendiniz için miiiniiiik bir gelir sağlayabilirsiniz.
Eğer benim bu saydıklarım başlı başına bir iş kurmak için yeterli oluyor olsa idi şu ana kadar tek bir alan adı etrafında yoğunlaşabilirdim. Bu maddeleri benim şu an takip etmeme gibi bir lüksüm var fakat doğru bir şekilde başlamak istiyorsanız bu saydıklarımı harfiyen uygulamalısınız.
Durağan ve değişkenlikten uzak bir yöntemle tabi ki doğru yönde ilerleyemezsiniz. Seçenekler her zaman karşımıza çıkar. deneyimlenerek, acemi alımlar yaparak, küçük yatırımlar kaybederek öğrenebiliriz.
Eğer kaybediyorsanız envanterinizi temizleyin ve yeni bir başlangıç yapın.
Unutmayın dışarıda alınmayı bekleyen saçma alan adlarından çok daha ucuza alınabilecek mücevher değerlerinde alan adları mevcut.
Kimse size bu konu hakkındaki bütün detayları öğretecek bilgileri postlamaz. Fakat neredeyse bütün cevaplar sayısı 100’leri geçmeyecek miktarlarda bloglarda yatmakta.
İyi Günler
Rick Schwartz

Kaynak

Share

.co nereye gidiyor?

10 gündür .co uzantısının geleceği hakkındaki görüşlerimi soran mesajlar almaktayım. Geleceği elbette ki öngörmem imkansız fakat soruları kişisel görüşümü belirterek yanıtlamaya çalışıyorum. Soruların artarak devam etmesinden ötürü de bu yazıyı yazma gereği duydum.

Risk kişisel bir tercihtir, alan adı yatırımcılığı da elbette her girişim gibi risk taşımaktadır ve bazen bu risklere girmek gerekir, ama burada olayın bu olduğunu düşünmüyorum…

Ben .co uzantısının tutacağını düşünmediğim için yatırım yapmadım. Piyasaya çıkışını .mobi uzantısına benzetiyorum ve geleceğinin de aynı şekilde olacağını düşünüyorum.

.co aslında Kolombiya’nın ülke kodudur. Yani global bir uzantı değildir. Dolayısı ile  ulusal bir uzantı neden uluslararası bir nitelikte değerlendirilsin? Elbette bunun yanıtını bizim vermemiz imkansız. Fakat global olarak değerlendiren hiç bir ülke uzantısı (ccTLD) yokken .co’ya bu ayrıcalık verilecek mi?

Google’dan şayet içerik tüm dünyaya hitabediyorsa .co uzantılarının da sıralamada bulunabileceği ayrıca yakında webmaster araçlarından sitenin hangi kesime -kimlere, hangi dile- hitap ettiğini seçebileceğimize dair bir açıklama geldi fakat henüz bu özellik webmaster araçlarında görülmedi.

Elbette rakamlar şaşırtıcı. Halka açıldığı gün 200,000 civarı kaydedilen .co, yazımı yazdığım an itibariyle 310,595 adet kaydedilmiş durumda.

.co için çok yoğun pazarlama çalışmaları yapıldı. Bu büyük tanıtım aynı zamanda uzantıya açık bir destek olduğunu da bizlere gösterdi. Bu sayede yoğun bir kaydetme yarışı yaşandı, devam eden açık arttırmalar da var. Ayrıca Türkçe .co alan adlarında ilk 3 ay bir kaç iyi satış bekliyorum.

Fakat değinmeden geçemeyeceğim. Benzer bir süreci geçmişte .mobi uzantısında yaşamıştık. Büyük bir destek ve yoğun bir pazarlama ile piyasaya çıkmıştı 3-5 ay sonra ne yazık ki piyasada adını bile duyamaz olmuştuk.

Domain Kralı lakaplı Rick Schwarz  .co iyi yatırım diyor, aklıma elbette flowers.mobi geliyor.

Sizce .co istisna olabilir mi?

Share

“Domain Kralı” Rick Schwartz Punchbowl.com’u Punchbowl Software’e sattı!

Domain Kralı lakabıyla tanınan Rick Schwarz, blogunda yaptığı açıklamayla – henüz fiyat ve diğer teferruatları belirtmese de – Punchbowl.com’u parti planlama şirketi Punchbowl Soft.’a sattığını duyurdu.

Şirket, şuan diğer alan adlarına yönlenen Puchbowl.com’u yeniden kullanıma sokarak etkinlik planlama konusunda liderliğe oynayacak gibi görünüyor. Yeni tasarım ve yeni yazılımla site bu yıl hazır hale gelecek. Bu proje kapsamında tüketiciler etkinlikleri için en uygun günü seçebilecek, özel dijital davetiyeler kullanabilecek, etkinlikten sonra fotoğraf ve video paylaşımı yapabilecekler. Anlayacağınız şirketin amacı interneti de arkasına alarak kutlamalarınızı mükemmelleştirmek 🙂

Punchbowl’un CEO’su Matt Douglas bu konu hakkında yaptığı açıklamada bu anlaşmayla birlikte yeni tüketicilere daha kolay ulaşabileceklerini, bununda halihazırdaki müşteri portföyünü bir hayli genişleteceğini umduklarını belirtmiş.

Satıcının bu konudaki açıklaması ise;
“Kariyerim boyunca akılda kalıcı, kolay okunabilen, hatırlaması kolay ve en önemlisi alanında lider olabilecek alan adlarını gözüme kestirdim daima, punchbowl.com da bunlardan biri ve eminim ki Punchbowl Software alan adının bütün potansiyelini kullanacak.”

Etkinlik organizasyonu sektörü bizde daha çok “evlilik planlama” amaçlı kullanılıyor, fakat yabancı ülkelerde bu kadar kısıtlı değil konu. Dolayısıyla bu işin büyük bir endüstrisi var ve tıpkı bizde de olduğu gibi bu sektör de yavaş yavaş internete doğru kayıyor. Durum böyle olunca satışın fiyatını öğrenmek için herkes merakla bekliyor.

Bu haberin sitemde olmasının asıl sebebi alan adı satışını yapan kişinin Rick Schwartz oluşu değil, yabancı şirketlerin alan adına verdiği önemin görülmesidir.

Share