Alan Adı Piyasasında “Escrow”

Şüphesiz ki alan adları Internet’in bel kemiği durumundadır. Kaydedilmesi, alımı, satımı ve takası günden güne yaygınlaşıp, hepimizin internet yaşamının içerisinde yer almaktadır. Fakat alan adı alım-satımları ister alıcı ister satıcı taraflı kötü niyetli kişiler için çok basit bir dolandırıcılık sahası durumundadır. Eğer alıcı ve satıcı birbirini tanıyan ve arada güven sorunu olmayan kişiler tarafından yapılıyorsa herhangi bir sorun çıkmayacaktır. Fakat güven tereddütü var ise bu ticareti etkileyecektir.

Alışveriş esnasında muhtemel işleyiş nasıl olmalıdır?

– Alan adını satan taraf mı alan adını alıcıya teslim etmelidir?
– Alan adını alan taraf mı satıcıya ödemeyi ilk yapmalıdır?
Ne yazık ki piyasanın bu alışverişte otomatik oluşturabildiği bir kural yoktur ve yukarıda belirttiğim gibi kötüye kullanıma çok müsaittir. Bu karmaşayı ortadan kaldırmak ve taraflara güvenli bir alışveriş imkanı sağlamak adına “escrow servisleri” bulunmaktadır. Yurtdışında oldukça yaygın olarak kullanılan bu servis ülkemizde ne yazık ki yaygın değildir. Eminim ki ilerleyen zamanlarda yaygınlaşacaktır.

Escrow servisi nasıl işlemektedir?

Alışveriş esnasında taraflar için güvenlik ve koruma sistemi olarak açıkladığımız bu servis süreci, alıcının ya da satıcının başvurması ile başlamaktadır. Başvuru sonrası; alıcıdan alan adı bedelini tahsil eder, satıcıdan alan adını teslim alır, her iki taraf da üstüne düşenleri teslim ettiği anda alıcıya alan adını satıcıyada parasını teslim eder ve işlemi tamamlar. Eğer escrow servis hizmeti esnasında alıcıdan parayı tahsil edemez yada satıcıdan alan adını teslim alamaz ise, hangi taraftan neyi teslim aldıysa geri iade eder ve herhangi bir ücret talep etmeksizin işlemi sonlandırır.
Bu aracılık hizmeti ilk olarak escrow.com‘da başladı ama fiyatları daha uygun olduğu için Moniker Escrow Servisini tercih ediyorum.

Sonuç itibariyle alan adı ya da site alım satımlarında Escrow servisi kullanmak hepimizin ticaretinde zamanla vazgeçilmez tercih durumu gelecektir.

Bu yazımın bir önceki versiyonunu burada yayınlamıştım.

Share