.SO geliyor

Daha .co hakkında tartışırken, bugün gördüğüm haber beni biraz şaşırttı. Tıpkı .co gibi .so uzantısı da globalleşme hedefi ile piyasaya çıkacakmış.
GMO Registry, korsanlarıyla tanıdığımız Somali‘nin uzantısı olan .so’nun satış haklarını aldıklarını duyurdu. Hal böyle olunca bende konuyu biraz araştırdım ve GMO yetkililerinden Hiro Tsukahara ile yapılan bir röportaja rastladım, buyrun;

Rick : Hangi mevkideki insanlarla, nasıl iletişime geçtiniz?

Hiro : Yetkililerle ICANN buluşmasından hemen önce Nairobi’de bir araya geldik. Orada teferruatları hallettikten sonra anlaşmayı tamamlamak için Tokyoda tekrar bir araya geldik. İrtibata geçtiğimiz kişiler Telekomünikasyon ve Ulaştırma Bakanlığını temsil eden, birçok dile hakim ülkelerinde hatrı sayılır eğitim almış kimselerdi.

Rick : Peki merkez yazmanla ortaklığınız ne kadar güvenli? İlerde kullanıcılara sorun çıkaracak bir durum olma ihtimali var mı?

Hiro : Telekomünikasyon ve Ulaştırma Bakanlığıyla olan ortaklığımız ayarlandı herhangi bir sorun yok. Anlayacağınız, bu konuda bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz diğer ccTLD’lerde sorun yaşama ihtimaliniz kadar.

Rick : Sunrise period ile ilgili bilgi verebilir misiniz ? (Sunrise period, uzantı tamamen globalleşmeden önce tescilli markaların önceden markalarının alan adını kaydetmesi olayıdır.)

Hiro : Sunrise period bütün tescilli firmalara açık olacak ve 20 ekimde başlayacak

Rick : Peki tamamen halka arzının ne zaman olacağını belirlediniz mi?

Hiro : Evet, 1 Mart 2011.

Rick : Ücretler ne durumda olacak ?

Hiro : Her yazmana göre değişir tabii ki, fakat yıllık 20$ civarı olacak.

Rick : Jenerik – Premium alan adları için bir açık arttırma olacak mı?

Hiro : Kesinlikle, halka açıldıktan sonra böyle bir açık arttırma olacak.

Rick : Sorularımızı tek tek cevapladığınız için çok teşekkürler eklemek istediğiniz bir şey var mı gerek uzantı gerek başka konular hakkında;?

Hiro : Somali, bir çok konuda yardıma muhtaç bir ülke, biz GMO Registry olarak bu iş ile birlikte özellikle çocuklar için yatırımlar – bağışlar yapmayı planlıyoruz ve kaydedilecek her alan adının Somali’yi daha yaşanabilir kılacağına inanıyoruz. Biz teşekkür ederiz.

Share