Facebook İle İlgili Yazım Hatalarından Yola Çıkılarak Yapılan Alan Adı Kayıtları

Facebook.com platformunun Facebook.com üzerindeki mülkiyet hakkı UDRP kararı ile tamamen kazanılmasından günler sonra facebook.com daha az popüler olan ama azınsanmayacak derecede hit sağlayan yazım hataları için kaydedilmiş alan adları siliniyor. Bu sitelerin çoğunda sitenin durdurulma günü yayımlanmış bulunuyor. Kısacası her durumda alan adı sahibi sorumluluk altına girme durumundan kaçınmak için bu zoraki eylemi gerçekleştirmek zorunda.

Silinecek Alan Adları Şöyle Devam Ediyor:
facebobk.com
facebobook.com
facebokook.com
faceboodk.com
facemook.com
faebok.com
fancebook.com
facebookbook.com
facebooook.com

Durum öyle gözüküyor ki bu isimler artık oradan oraya sürüklenip snapnames.com ya da namejet.com gibi platformlarda müzayedelere dahil edilemeyecekler. Bu yukarıda sayılan birkaç alan adı Namejet’te birden çok teklif almış durumda.

Facebook alanlarında book ya da face kelimesini kullanan şirketlere karşı agresif legal adımlar atmakta. Teacbook.com bu konuda kayda değer bir baskıya maruz kalmış halde. Robin Wauters facebook.com’un “face” kelimesini bile tescillemeye çalışması ile ilgili herkesle aynı görüşe sahip.

Kademeli bir biçimde artan ve zorbaca yürütülen bu taktiklerle birlikte facebook, bu çeşit alan adlarının silinmesi ile ilgili daha da agresif olacak ve hatta bir müzayedeyi başlamadan durduracak bir pozisyona gelecek.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.