GoDaddy Url Kısaltma servisi için kolları sıvadı “X.CO”

“URL kısaltma servisi” denilince akla bir zamanlar tinyurl.com gelirdi. Ardından yerli ve yabancı bir çok url kısaltma servisi açıldı. Bir sonraki aşamada ise web siteleri içsel kullanımları için kendi url kısaltma servislerini  devreye soktular. .co uzantısı ile de url kısaltma servisleri kök alan adını en kısa halini elde ettiler. Yarın neler gösterecek bilinemez fakat .co üzerinde bir çok url kısaltma servisinin piyasaya çıkacağını düşünüyorum.

Godaddy’nin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Bob Parsons,  Twitter hesabında GoDaddy’nin X.co alan adı üzerinde url kısaltma servisi açacağını duyurdu.

.co uzantısını ilk olarak Twitter’ın  ilerde “t.co”yu kendi özel url kısaltıcısı olarak kullanacağını açıklaması esnasında duymuştum.  .co Kolombiya’nın resmi uzantısı ve yeni yeni liberalleşiyor. Yani GoDaddy,  bu alan adı uzantısının piyasasını hareketlendirmek için böyle bir işe girişmiş olabilir.

Herneyse, bakalım nasıl birşey olacak. Piyasada bu işi yapan birçok servis var, yukarıdada dediğim gibi Twitter da yakın zamanda bütün bağlantılarını “t.co” alan adına taşıyarak bundan sonra onu kullanacak. Kısacası bu servisin tutması için Godaddy diğer ürünleriyle bu servisi birleştirecek birşeyler bulmalı. Zira şuan kendi çalışanları bile kendilerininde sattığı .me uzantılı bir kısaltıcıyı kullanıyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.