Groupon’un Groupon.com Alan Adını alma hikayesi

Grup Alışveriş denildiğinde ilk akla gelen isim elbette Groupon. Amerika’nın popüler sitelerinden biri ve ülkemizde ŞehirFırsatı markası ile liderler arasında.
Peki bu servisin ilk başladığında groupon.thepoint.com adresinden hizmet verdiğini biliyor muydunuz? Groupon.com sonradan satın alındı ve bu yazımda nasıl satın aldıklarının hikayesini sizlerle paylaşacağım.

Bu yazı Groupon’un kurucusu ve CEO’su Andrew Mason ile yapılmış röportajın içerisinden bir kesittir.

İşte hikayemiz;
Neredeyse her şeyi tamamlamış ve Groupon isminde karar kılmıştık. Sahibine e-posta attık ve alan adını satmakla ilgilenip ilgilenmediklerini sorduk.
Aldığımız cevap “hayır” oldu ve pekala demekten başka çaremiz yoktu. Zaten bu noktada işin nereye varacağına dair hiçbir fikrimiz yoktu. Proje üzerinde biraz daha çalıştık ve birkaç ay sonra kapısını tekrar çalıp alan adını satmayı düşünüp düşünmediğini tekrar sorduk. Bu sefer aldığımız cevap “kesinlikle hayır” oldu.
E tabi haliyle merak edip, alan adıyla ne yapmayı düşündüğünü sorduk ve;
“İngiltere’de yaşıyorum ve burada insanlara restoranlarda onlara grup indirimi sağlayabilecek kuponları satın alabilecekleri bir servis kurmayı düşünüyorum” şeklinde bir yanıt aldık. Bu fikir bizim modelimizle aşağı yukarı aynıydı, dolayısıyla;
“Biz de Amerika’da buna benzer bir servis yapıyoruz, dolayısıyla birlikte çalışıp Avrupa’ya da açılabiliriz, ne dersiniz?” şeklinde bir e-posta ile karşılık verdik ve aldığımız cevap “imkansız” oldu, haliyle yine pekala diyip yolumuza devam etmek zorunda kaldık.
Sonradan Groupon’a, İngiltere’yi de kapsayan bir marka tescili yaptık ve tekrar alan adı sahibinin kapısını çaldık, bu sefer koz bizdeydi.
“Yapmayı düşündüğün servisi başlatabilirsin, fakat Groupun ismini kullanamazsın, zira o ismi biz tescil ettirdik” gibisinden bir e-posta attık ve sonuç olarak sahibi, kullanamayacağı için alan adını satmaya karar verdi.
Sanırsam 2009’un Mayıs ayında aşağı yukarı 250.000$ gibi bir rakama satın almıştık, o zaman o para gözümüze çok büyük gelmişti, şimdiyse ucuza kapattığımızı düşünüyoruz.

Röportajın tamamını izlemenizi tavsiye ederim.

Share

“Groupon’un Groupon.com Alan Adını alma hikayesi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.