Marka Olarak Alan Adı

Alan adının karakterleri (harfleri ve rakamları) insan beyninin yanı sıra arama motorlarının ilgisini de çekmelidir. Bu yüzden marka yaratma hedefli bir web sayfası açmayı planlıyorsanız alan adınızı seçmeden önce bazı sorulara yanıt vermelisiniz. Web sayfanızdaki hizmet, deneyim veya ürünü ziyaretçiye ulaştıran isim ve karakter kombinasyonları nelerdir? Türkçe’de kullanılan harflerin alan adı üzerindeki etkisi nedir? Markam jenerik mi olmalıdır? Alan adı ile web sayfası içeriği bağdaşık mı olmalıdır?

Türkçe’de ki birçok anahtar kelime, başka dilde veya ülkede aktif kullanılan bir markayı gösterebilir. Bunlar kelime popülerliğine bağlı olarak artıp azalmaktadırlar. Bu bağlamda analiz ve geribildirim bir alan adı marka stratejisinin kritik bileşenleri durumundadır.

Eğer doğru şekilde planlanırsa; bazı jenerik alan adları marka olabilir. Web sayfanızın konusu birçok web sayfası ile ufacık dahi olsa ilişkendirilebilir fakat her alan adı mutlaka kendi dünyasını ifade etmektedir. Alan adlarındaki bağdaşıklık ve özgüllük, markaya hizmet etmelidir. Arkadas.com ziyaretcisi arkadaşlık adına siteyi ziyaret etmekte ve arkadaşlık adına içerikle karşılaşacağına emindir. Fakat izmir.net ziyaretçisi izmir ile alakalı bilgiler ön yargısı oluştururken arkadaşlık içeriği ile karşılanacaktır. Çünkü farklı amaçlar için kurulmuştur.

Markanızı büyütmek için alan adlarına yatırım yapmak, çok kapsamlı ve önemli bir karardır. Alan adı bütün şirketi temsil etmektedir. Alan adınızı oluşturmak için hangi ad veya kelime öngörülen durumdadır? İnşaası süren markanın alan adına yakın ve çok popüler şirketlere ait web sayfaları var mı? Alan adının kelime kombinasyonlarının çoğu başkalarına mı ait? Anlamsız kelimeler veya eksiltilmiş ifadelerle oluşturulabilecek alan adları için başka şirketler tarafından yapılmış planlar olabilir. Bir alan adını başlatan gücün kaynağı sizinkine çok benzerdir. Öne çıkmak için daha iyi özelliklerle daha iyi sunum yapmak durumundasınızdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için benzersiz bir isme sahip olmanız gerekir.

Emlak gibi fazla bilinen ve kullanılan kelime ile marka oluştururken “emlakci” “emlakciniz” “emlakcim” gibi seçenekler kullanılabilir. Böylece anahtar kelime olarak “emlak” markanızın isminde kullanımış olur. Fakat web sayfasının deneyimi açısından alan adının geliştirilmesi, marka etkisi veya sadece içerik amaçlı bir ilişki kuracaktır. Burada alan adının anlamı içerik ile örtüşmelidir. Örneğin, sinema için sinema.com, sinemalar.com, beyazperde.com ve sinevizyon.com gibi alan adları içerik ile uyumlu olmayan isimlerden daha uygundur.

Ziyaretçilerinizin kültürel yapılarını, siyasi görüşlerini ve eğitim seviyelerini bilmeniz imkansızdır. Bu bağlamda alan adınızı seçerken kimseyi rahatsız etmeyecek bir isim bulmalısınız. Örneğin, önemli günleri haber verecek bir web sayfası yapacaksanız uyarici.com yerine hatirlatici.com seçmelisiniz. Uyarici.com, uyarıcı etkisi yaratan hapları insanların aklına getirebilir ve bu nedenle sitenize girmeme kararı verebilirler.

Marka isminin hatalı yazımından oluşan bir kelime trafik çekecektir. Bu web sayfasının sahibi eğer sizin ziyaretçilerinize göz dikmiş profesyonel biri ise işiniz çok zor olacaktır. Hem markanız zarar görebilitesi hem de ziyaretçinizi kaptırma ihtimaliniz yüksektir. Ayrıca, kelimenin okunuşu da Türkçe için yazım hatası sayılabilir. Örneğin zipkinci.com zıpkıncı.com olarak okunmaktadır. Okunuştan doğan mutlak bir trafik vardır ve zipkinci.com için zıpkıncı.com alan adı mutlaka kayıptır.

Sık kullanıllara eklenme her web sayfası için bir hedeftir fakat akılda kalıcı bir alan adına sahipseniz sık kullanılanlara eklenme telaşınız asla olmayacaktır. Çünkü direk kişinin beynindeki sık kullanılanlarında yeriniz hazırdır. 🙂

Marka isimleri mantıklı olmalıdır. Çok fazla hece ve noktalama içermemelidir. Bu bağlamda web sayfanız iletişim kurallarına uygun olmalıdır. AdaninHastanesi.com yerine AdaHastanesi.com daha doğrudur.

Eğer uluslararası bir projeniz varsa alan adınızın hem kelime hem de okunuş anlamını özellikle İngilizce dilinde mutlaka araştırmalısınız. Kültürel tabular, kötü kelimeler, argo terimler ve günlük dile ait anlamlar, bir alan adı veya web sayfası için bir markanın isme dönüştüğü noktada ince ince düşünülmelidir. Eğlenceli veya canlı birleşimler ve saçma sapan telaffuzlar marka alan adının amacı için uluslararası ortam düşünüldüğünde yabancı kültürlerde başarısız olabilirler.

Sonuç olarak projenize güveniyorsanız markanız için birçok kelime karışımını dikkate almalı ve taklitçi sitelerden arınmak ve ayırt edilmek için çaba göstermeniz gerekmektedir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.