Rekabete Yönelik Stratejik Alan Adı Alımı ve CicekSepeti.com Örneği

Her alan adı alımı strateji kapsamındadır fakat öyle bir nokta vardır ki hayati önem taşıyan alımlar yapmak durumnda kalabilirsiniz.

İşinizi kurarken satın almak isteyip alamadığınız ya da imkanınız varken önemsemeyip almadığınız alan adı ileride işiniz için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Çünkü o isme sadece 1 kişi/firma sahip olacaktır ve alternatifsizdir.
Elbette o isme sahip olmamanız işinizi büyütemeyeceğiniz anlamına gelmemektedir fakat oldukça önemli bir etkendir. Örneğimiz olan CicekSepeti.com da bu kapsamdadır.

Webrazzi.com’da çıkan habere göre “Cicek.com’un satış fiyatı resmi kayıtlara göre 3.9 milyon TL!

CicekSepeti.com, cicek.com’un yanısıra cicek.net, cicek.org gibi kendi alanındaki isimleri AlanAdlari.com‘dan ya da özel görüşmelerle satın aldı. Bu alımlar tamamen stratejik alımlardı. Ya varolan rakipleri daha fazla büyümeden bünyelerine dahil ederek önlerini kesmek ya da potansiyel rakiplerin satın alarak güçleneceği isimleri alarak bu şansı onlara tanımamak.
Kısacası “Rekabete yönelik stratejil alan adı alımları” yaptılar ve çokta iyi yaptılar. Bu alımlar sadece büyük isimler için değil 100 TL’lik isimler için de yapıldı ve alımlar devam etmekte.

Benzer şekilde YemekSepeti.com da alımlar yapmıştı fakat yemek.net ve yemekler.com gibi önemli isimleri henüz satın almamış olması enteresan bir durum.

Sonuç olarak; İş planınıza bu gibi alımları da dahil etmeniz faydalı olacaktır. İhmal etmemenizi öneririm.

Share

“Rekabete Yönelik Stratejik Alan Adı Alımı ve CicekSepeti.com Örneği” üzerine 2 yorum

  1. Okan bey haklısınız, yemeksepeti.com neden yemek.net ve yemekler.com u almadı anlamış değilim.
    Yemek.net sanırım satıldı geçen gün. Yine geçen haftalarda yemeknet.com da pendingdelete’ti, backordera başvurmadan aldım. ciceknet.com, biletnet.com gibi domainler eskiden kaydedildi. Yemek piyasasi gibi hareketli bir piyasada yemeknet.com da önemli bir domain. (Hem com uzantılı hem de içinde net de olan bir domain)
    Bakalım hayırlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir