Sahibinden A.Ş. sahibindentekne.com Davasını Kaybetti

Bu haberi herkesin dikkatli okumasını öneriyorum. Zira her alan adı sahibini yakından ilgilendiren ve alan adı sahiplerinin hakları açısından güzel ve önemli bir örnektir.

Ülkemizin en çok ziyaret edilen sitelerinden biri olan Sahibinden.com, ufak bir ilan sitesi olan SahibindenTekne.com için WIPO’ya başvurmuş ve alan adının kendilerine devrini istemişti. WIPO’da, D2010-0560 dava numarasıyla görülen sahibindentekne.com ilgili davada hakem Gökhan Gökçe, şikayet eden Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’nin genel müdürü Taner Aksoy’un savlarını haksız bularak, alan adının şu anki sahibi olan Mesut Laçin’de kalmasına karar verdi.

Bu konuda ilk yazım olduğu ve ülkemizde bu konu çok iyi bilinmediği için, UDRP politikasının 3 şartına dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu 3 şart aynı anda gerçekleşmediği sürece alan adı devri yapılamaz. İlgili kısmı sizlere aynen aktarıyorum:

1. Politika’nın 4(a) no’lu maddesi uyarınca, işbu süreçte ihtilaflı alan adının Şikayet Edilen’den Şikayet Eden’e devri yönünde karar verilebilmesi için, Şikayet Eden’in aşağıda belirtilen üç şartın mevcudiyetini ispat etmek zorundadır:

(a) İhtilaflı alan adının Şikayet Eden’in markası ile aynı veya iltibas oluşturacak kadar benzer olduğu,
(b) Şikayet Edilen’in alan adıyla ilgili olarak hiçbir hak ya da meşru menfaatinin bulunmadığı,
(c) Alan adının kötü niyetle tescil edildiği ve kullanılmakta olduğu.

Sahibinden AŞ, 2007 tarihinde tescil ettirdiği “sahibinden.com” markasıyla başvuruyormuş, ama içinde “sahibinden” geçen tescilli bir kaç markaları daha var. O yüzden hakem ilk şartın gerçekleştiği kanaatine ulaşmış.

İkinci şart kısmında  ise alan adı jenerik olduğu ve sahibi de bunu birinci anlamı dahilinde kullandığı için, alan adı sahibinin meşru hakkı bulunuyor. Hakemin bu konudaki görüşü: “Hakem, Şikayet Eden’in faaliyet gösterdiği alandaki ününü dikkate almaktadır ve Şikayet Edilen Türkiye’de mukim bulunduğundan Şikayet Edilen’in Şikayet Eden’in hizmetlerinden haberdar olmamasının mümkün olamayacağı hususunda mutabıktır. Buna karşılık, Şikayet Edilen’in söz konusu ihtilaflı alan adını kullanıcıların zihninde Şikayet Eden ile ilişki kurmak amacıyla tescil ettirdiği ya da “sahibinden” ifadesinin

Türkiye’de yaygın kullanılmakta olmasından istifade ederek kullanıcıları haksız menfaat elde etmek üzere kendi web sitesine yönlendirdiği hususunda ikna olmamıştır.”

Üçüncü şart kısmına bakacak olursak, burada Şikayet edenin ispat zorunluluğu vardır. Yani Şikayet Edilen tarafından alan adının kötü niyetli tescil edildiği ve kullanıldığını ispat etmek Şikayet Eden’in sorumluluğundadır. “Hakem “sahibinden” kelimesinin jenerik bir kelime olduğu ve Türkiye’de ürün ve hizmet satışlarında sıkça tercih edilen ve kullanılan bir kelime olduğu kanaatindedir. Bunun yanısıra Şikayet Edilen’in web sitesinin içeriği ve tasarımı dikkate alındığında iyiniyetle ürün ve hizmet temini olduğu tespit edilmiştir.”

Sonuç olarak gerekli üç şart birden gerçekleşmediği için, söz konusu alan adının Sahibinden A.Ş.’ye devir isteği reddedilmiştir. Sahibindentekne.com’un sahibini davayı kazandığı için kutluyorum. Marka ihlallerine karşıyım, ama şirketlerin de artık alan adı sahiplerinin haklarına saygı göstermeyi öğrenmeleri gerekiyor.

Çok önemli olduğu için, yarın bu konuda bir yazı daha yazacağım.

Share

“Sahibinden A.Ş. sahibindentekne.com Davasını Kaybetti” üzerine 23 yorum

 1. adamlarda iyiki bir güzel domain var sanki internet adamlarin birakin ya garibandan ne istiyonuz yazik günah hep kendilerimi kazancaklar aslinda bunlara iyi bir ders vermek lazim iyi olmus
  eger hacker olsaydim kesin hacklerdim

 2. 90 yılından beri İzmirde bulunan yerel gazetenin ilan bölümünü takip ederim. Hatta sahibinden diye kalın puntoyla başlayan ilanlara dahada dikkat ederim:)Daha o zamanlar internet yoktu(commodore 64-Amiga 500 un hala var olduğu,sensible soccer de joysticlerin kırıldığı zaman)… Şuanda bu yerel gazete, kalın puntolarla yazmış olduğu kelime için dava açsa siteye ne güzel olur. Kime ait acaba bu kelime:),,,Bu kelime marka değil Türk diline ait bir sözcüktür.Ek kelimelerle bence herkes kullanabilir.

 3. Benim e-sahibinden.com domainimi elimden almışlardı.
  iyi olmuş!
  Tebrikler sahibindentekne.com yetkilileri.

  1. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Konu hakkında biraz aha geniş bilgi edinip bunu sitemde yanıtlamak isterim. Bana ulaşırsanız çok sevinirim.

 4. 2000 lerin başında invest grup firmasında bir süre çalıştım, o zamanlar filmkolik.com, seri-ilan.com, kentport.com isimli kendi konularında Türk internet sektöründe ilk olan orijinal portal projeleri idi bunlar, hatta istanbuldan bir firma seri-ilan.com için daha ilk yayın günlerinde 300.000 dolar teklif etmişti ısrarla, ancak bunlar o zaman daha taze yatırım diye beklemeyi tercih etmişlerdi, sonra, ben oradan ayrılıp Kanadaya gitmeden önce ise Doğan gurubu “logo renkleriniz bizim logo renklerimize benziyor” diye ihtar çekti bunlara..sorun olmasın işin başında diye değiştirdiler logo renklerini..oysa alakası yoktu..şimdilerde epeyce yeni orijinal portallar üretmişler ve webadresdukkani.com isimli siteden de atıl alan adlarını satışa koymuşlar.O zamanlar birde pbsbank.com diye bir alan adları için isviçrede bir banka bunlara dava açtı ve bunların abd li avukatının çok güzel savunmasına rağmen davayı kaybetti invest..gerekçe ise çok saçma idi, onu hiç unutmam, tabi tayin edilen hakemde yabancı idi wipo tarafından…bu konuda yoruma açık şey olmamalı bence kriterlerde..yoksa küçük olanın veya yabancı olmayanın kaybetme ihtimali artıyor gibi.

 5. sahibinden kelimesi çok spesifik bir isim değil, üzerinde hak etmek zaten çok doğru değil. sahibindentekne.com lehine karar çıkması güzel haber.

 6. Sahibindentekne.com’un sahibi Mesut arkadaşımın başarısı herkese güzel bir örnek olur umarım. Habere çok sevindim. Sahibinden önüne gelene dava açıp duruyor…

  1. siteyi önce bi incele sonra buraya yaz. Tekne satmıyorlar, insanlara tekne alım satım yapabilmeleri için ücretsiz bir ortam oluşturulmuş. Eminim geliride yoktur bu sitenin.

 7. kral.net içinde Tr de yatırım yapmayı düşünen Krallar mı dava açmalı. Kapitalist düzenin rant odakları için emsal bir karar olmuş

 8. Çok yazık, saygı duyduğum bir siteydi, kendi bencillikleri ile insanların haklarını gaspetmeye çalışmak hiçte doğru bir yaklaşım değildir.. Eminim satın almaya çalışmış, satmayınca veya yüksek bir rakam isteyince de böyle bir yola başvurmuştur.. Kınıyorum..

 9. http://www.sahibindentekne.com/ sonunda mahkeme kararı ile kapatıldı. Çok uğraştılar sonunda istediklerine ulaştılar yazık üzücü bir durum. sahibindentekne.com un sahibi sonuna kadar hakkını savunmuştu ama malesef direnemedi 🙁

  1. hala açık gözüküyor kapatılmamış sanırım davayı kazanamamış sahibinden benim anlamadığım sadece isimden değil aynı zaman site benzerliğide site kapattırıyor piyasada sadece ilan ve alışveriş site tek mi olucaklarmış…

 10. Merhaba Arkadaşlar,
  sahibinden.com Güçlü ve aç gözlü olduğu için, sahibinden kelimesiyle
  ilgili her türlü markaya itiraz ediyorlar.
  Bakın çok enterasandır ki ”Sahibim olurmusun’ adlı bir marka başvurusu yapılmış o marka yayına çıkmış ve sahibinde.com o markaya bile itiraz etmiş.
  yani bu kadar da aç gözlülük olmaz Tamam güçlü olabilirsiniz. ama küçük firmalara yada marka başvurusu yapan bu tür kişiler niye itiraz ediyorsunuz yemiyor mu?
  Ayrıca S.a sahibinden Al Adlı bir markaya da itiraz etmişler itirazları kabul olmuş.
  Ayrıca mynetsahibinden adlı bir markaya daha itiraz etmişler yine itirazları kabul olmuş.
  Arkadaşlar. bu nasıl bir iş sahibinden kelimesi genel bir kelime değil mi?
  bundan sonra sahibinden ile başlayan hiö bir marka yapılamayacak
  örneğin araba.com var. arabam.com var bunlar ayrı kişilere aiittir. ama tpe bunun markasını ayrı ayrı tescilletirmiş.
  neden sahibindenTekne.com sahibimolurmusun.com mynetsahibinden.com sahibindenAl.com markaları onaylanmıyor…
  neler yapılabilir Arkadaşlar lütfen düşüncelerinizi yazabilir misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir