S e x.com, Sedo’da satışa çıkarıldı

Sedo, Ocak 2006’da Escom’a 14 milyon dolara satılarak, “alan adı tarihindeki en büyük satış” ünvanını kazanan Sex.com’un satışa çıkarıldığını duyurdu. Sex.com, 2 ticari marka ile birlikte satılacak.

Henüz bir fiyat veya ihale belirtilmedi. Sex.com’u almak isteyenlerin consult@sedo.com adresi ile iletişime geçmeleri gerektiği belirtildi. Anlaşılan Sedo, Sex.com’a olacak ilgiyi ölçmeye çalışıyor. Birden fazla ilgilenen olursa (ki eminim olacaktır), bir açık artırıma gidilmesi hatta bu ihalenin gizli yapılması bile muhtemel.

Gelelim alan adının satış hikayesine. Sedo, bir süredir Escom’un ortaklarından Mike Mann ile Sex.com’un satılması hakkında görüşüyordu. Bu görüşmeler esnasında, Escom’un bir diğer ortağı domaine ipotek koydurdu. Bunun üzerine Mike Mann, kendi şirketlerinden bir kaçı ile Escom’u iflasa sürüklemeye başladı. Sonuç olarak, taraflar Sex.com’u Sedo aracılığıyla satışa çıkarma kararı vererek anlaştılar.

Share

“S e x.com, Sedo’da satışa çıkarıldı” üzerine 3 yorum

  1. Benim anlamadığım, neden Sedo’ya komisyon verdikleri. Normal ihalelerde yüzde 10 alıyor bildiğim kadarıyla. Bunu özel satış deyip yüzde 5 ister desek, Sedo’nun payı 1 milyon doları bulacaktır. Sıradan bir domain değil ki satışın reklamı gereksin. Siteye “şu tarihte açık artırma yapılacaktır” yazsa, alabilecek olanların haberi zaten olur.

    Domainin Alexa’daki ülke sıralamaları da epey ilginç. Ortadoğu ülkeleri epey ilgiliymiş park sayfasıyla.

  2. Escom ortakları arasındaki anlaşmazlık yüzünden, mecburen araya 3. bir şahıs/kurum sokmak durumunda kaldılar herhalde. Yoksa, dediğin gibi haybeye milyon dolar ödemek mantıksız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.