Sıralama Faktörlerinde Öne Çıkanlar

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde çeşitli faktörlerde Google-Bing kıyaslaması yapan bir seomoz makalesi paylaşmıştım. Bu yazıdaysa oradaki öne çıkan faktörlerin detaylarını paylaşan yine bir seomoz makalesine yer vereceğim.

Tam Uyumlu Alan Adları
Tam uyumlu alan adından kastımız, arama sonucuyla birebir örtüşen alan adlarıdır.  Örneğin;  kullanıcılar kedi maması arıyorsa kedimamasi.uzantı

Bu konuda Bing’in tutumu biraz daha iyi görünüyor Google’a göre,  zira toplanan tüm sonuçlarda en az 1 tane bu örnek ile karşılaştık.

Tam uyumlu .com alan adları
Diğer uyumlu alan adları gibi sadece aranan sorguyu barındıran ve .com uzantılı alan adları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Bing, bu türe yine ufak bir öncelik tanımış.

Tam uyumlu .net alan adları

Buradaysa birbirine yakın sonuçlarla karşılaşıyoruz, fakat Bing sonuç sayfalarının sayısı (üstteki tablo) bakımından yine önde.

Tam uyumlu .org alan adları
.org uzantısındaysa beklediğimiz korelasyonu ufakta olsa görmeye başlıyoruz.

.org uzantısı Google’ın sonuç sayfası bakımından Bing’den fazla rakam verdiği ilk sonuç (bkz: ilk grafik). Fakat URL bakımından Bing %0.01’likte olsa yine önde.

Tam Uyumlu, Tire Barındıran Alan Adları
Şimdi, Google’ın tireli alan adlarını Bing’e oranla daha yüksek sıralara taşıdığını zaten bildiğimizi söyleyebiliriz… Fakat konu ilk sayfa sonuçları olunca acaba aynı şeyi diyebilecek miyiz..?

Önceki makalede de belirttiğimiz gibi, söz konusu “tam uyum” olunca Bing sürekli daha fazla sonuç (SERP) ve URL ile karşımıza çıkıyor. Buda korelâsyonun her zaman neden-sonuç ilişkisi olarak algılanmaması gerektiğini bir kere daha vurguluyor. Bing bu konuda Google’a göre daha fazla sonuç verse de kim bilir, işin arkasında hesaba katmadığımız başka etmenlerde olabilir. Bilinmesi gereken en önemli nokta bizim burada yaptığımız işin sadece faktörleri tek tek incelemek olduğu, var olma sebeplerini  veyahut bağıntılarını değil.

Bütün Anahtar Kelimeleri Bünyesinde Barındıran Alan Adları
Bu tür alan adları ise bünyesinde sorgusu yapılan anahtar kelimeyi ve fazlasını barındıran alan adları. Örneğin yine kedi maması sorgusu için ahmetinkedimamasidukkani.uzantı gibi.Bing yine yapıyor yapacağını! Bu tür aramalarda Google’a göre daha çok alan adını sonuçlarda görüyoruz.

Alt Alan Adında (Subdomainde) Anahtar Kelimeyi Barındıran Alan Adları
Bu türün direkt alan adında kelimeyi barındıran alan adları kadar şansı olmasa da, bir miktar etkiye sahip olduğunu daha önceki makalede görmüştük. Buyrun biraz daha detay;


Off, yinemi Bing!

.Com Uzantısı
Bu ve bunu izleyen grafiklerde ise, sadece uzantı ele alındı, uyum vb faktörler göz ardı edildi.
Görünüşe göre Bing, sonuçlarında Google’dan bir miktarda olsa fazla .com alan adı barındırıyor.

.Org Uzantısı
Google’ın .org uzantısına biraz daha öncelik gösterdiğini önceki yazımızda görmüştük, birde şöyle bakalım.

Yine Bing yine Bing!

.Net Uzantısı
Sonuç sizi şaşırtmayacak maalesef

.Edu Uzantısı
Hatırlarsanız önceki yazıda rakamlar olumsuzdu…  Bakalım bu grafikte durum ne
Grafiklerin gösterdiğine göre Google .edu uzantısına Bing’den daha fazla tevazülü yaklaşıyor.

.Gov Uzantısı
Önceki çizelgenin benzeri bir tabloyla karşılaşıyoruz, Google aramalarında Bing’e göre daha fazla .edu ve .gov’lu sonuç sunuyor.

Başlıktaki Anahtar Kelimeler
Neredeyse her arama sonucunda en az bir tane başlığında anahtar kelimelerden bir kaçını bulunduran bir sonuç  vardı;
Bing bu konuda da yine Google’a göre tutarsız davranıyor.

URL’deki anahtar kelimeler
Açıkçası bu veri bizi şaşırttı. Zira anahtar kelimeler urlden ziyade başlıkta kullanılıyormuş meğer.
Bing’in bu konuya da Google’dan daha çok önem verdiğini gördük. Fakat sürekli karşımıza çıkan bu durumun sebebi alan adları da olabilir. Elbette bunu da göz önünde bulundurmalıyız.

H1 İçine Alınmış Anahtar Kelimeler
Kıyaslamalar gösteriyorki buda büyük bir etki yapmıyor maalesef, her ne kadar birçok insan aksini ısrarla iddia etsede.
Buda gösteriyorki H1 ile anahtar kelimeleri kullanmak sıralamadaki yerimize diğerlerine göre aşırı düşük etki ediyor.  Ayrıca bunu yapmak Bing’de Google’dan daha yararlı.

ALT Kullanımı
Bir önceki araştırmamız sırasında alt kullanımının diğerlerine göre şaşırtıcı derecede etkili olduğunu gözlerinizle görmüştünüz, bakalım burada durum ne;

Bing’in bu konuya da Google’dan fazla ilgi gösterdiğini görüyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki alt web sitelerimizde kullanmamız gereken başlıca faktörlerden. Unutmadan söyleyeyim, bu araştırmaya video, resim vb. şeyler dahil değil hatırlarsanız. Oysa hepimiz, alt taginin Google Images’ten hit almak için kullanıldığını düşünüyorduk değil mi?

Anasayfa
Peki sizce kim sonuçlarda daha fazla anasayfaya yer veriyor?

Google mı? İlginç. Çoğumuzun hafife aldığı Bing neler yaparmış meğer.

Kaynak


Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.