Typo – Alan Adlarında Yazım Hataları

Typo alan adları, yazım hatalarının doğurduğu alan adlarıdır. Örneğin, akupunktur doğru yazılıştır fakat telaffuz kaynaklı akapunktur olarak yazılması oldukça doğal bir hatadır. Diğer bir örnek klavye kaynaklı yazım hatalarıdır. zipkinci, zıpkıncı olarak veya zopkıncı olarak klavyede hatalı yazılabilmektedir.

Typo türleri:
– Klavye hataları
– Eksik harfler
– Çift veya fazladan yazılan harfler
– Fazladan veya eksik tire (-)
– Harflerin yer değiştirmesi (example yerine exapmle)
– Benzer görünenler (1 sayısının l harfi olarak algılanması)
– Telaffuz hataları

Biz profesyonellerin dahi bazen hatalı yazımın azizliğine uğradığını düşünürsek, kullanıcıların alan adlarının yazımında onlarca hata yapması gayet normal bir durum. Hâl böyle olunca, doğal olarak web siteleri, alan adı yazım hatalarından ötürü trafik kaybetmektedirler. Bu yüzden projeleriniz için olası yazım hatalarını düşünerek typo alan adlarını kaydetmeniz yararınıza olacaktır.

Projeleriniz için uygun alan adı arıyorken, typo alan adı sizin için alternatif oluşturabilir. Fakat burda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ticari marka yazım hatalarından oluşan alan adlarından uzak durulması. Çünkü bu alan adları hukuki sorunlar doğurabilir. Genellikle jenerik yazım hatalarını tercih etmelisiniz. Örneğin indirr.com, gamez.com alabilirsiniz fakat googlee.com’u almamanız gerekir.

Genellikle klavye ve telaffuz kaynaklı ortaya çıkan yazım hatalarına, dilimize özgü Türkçe karakter hatalarını da eklediğimizde typo yönünden oldukça geniş bir pazara sahibiz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.