URL Düzeni Nasıl Olmalı?

Bugün karşımızda Waterloo, Kanada’dan Alex Black’in sorduğu güzel bir soru var.  Alex’in sorusu parçalayıp tek tek ele alacağız. “Görünüşe göre URLde konu ile alakalı anahtar kelimeler kullanmak çok faydalı”, hemfikiriz. “Acaba Google dosya yolundaki anahtar kelimelere mi yoksa dosya adındaki anahtar kelimelere mi daha fazla önem veriyor?”
Örneğin;
http://example.com/tools/hammers/acme-metal-pounder
http://example.com/tools-hammers-acme-metal-pounder
[horlama sesleri çıkararak] ah, affedersiniz. Neyse, şayet sizde soru esnasında uyuya kaldıysanız sizler için örneği biraz daha somutlaştırayım . Kullanılan kelimelerin dosya yolunda mı olmasını isterdiniz (sektör-sektör) yoksa bütün bunların dosya isminde birleşik olduğu bir sistemi mi tercih edersiniz? Bence cevap ikisi arasında pekte bir fark olmadığı. Aslına bakarsanız bu üzerine sorular sorabileceğiniz ve deneyler yaparak neyin işinizi göreceğine karar verebileceğiniz bir örnek.

Konuya birde kullanıcı gözüyle bakalım. Bir kullanıcı muhtemelen araçlar / çekiç kategorisi / çekicin çeşidi şeklinde bir linki tercih eder. Çünkü eğer diğer yöntemi dener ve tools-hammers-acme-metal-pounder şeklinde bir linkle kullanıcının karşısına çıkarsak, bu bir çok insana -özellikle bilgili insanlara- spam gibi görünebilir. Ayrıca herkesin bildiği gibi ne kadar tire kullanılırsa o kadar kötü sonuçlar elde edilir. Zira kullanıcılar linke tıklamaz çünkü onların gözünde bahsi geçen link sağlıklı bir sonuç değildir.
Sonuç olarak, kullanıcıya düzgün bir şekilde kategorileri tarif edebilecekseniz, dosya yolunu tercih etmeniz daha mantıklı . Arama sıralamaları konusunda ise ikisinin arasında bi’ fark olduğunu düşünmüyorum  fakat dediğim gibi diğer seçeneği denerken dikkatli olmanız gerekiyor zira insanlar tirelerden oluşan bir linke tıklamak istemeyebilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.