Web Sayfanız için En iyi Alan Adını Seçmek

“İstediğim tüm alan adları kaydedilmiş!” Bu hepimizin daha önce dile getirmiş olduğu bir ifadedir. Bu da insanların en iyi alan adını seçerken ortak düşüncelere sahip olduklarının bir göstergesidir. Çok iyi bir alan adı, web sayfanız için bazı yönlerden büyük şans yaratabilir. Bu yazıda, size rekabette avantaj sağlayabilecek alan adını araştırmanız için en iyi yöntemleri listeleyip bazı önerilerde bulunacağım.

Ne zaman alan adı seçmeye kalkarsanız tüm uygun anahtar kelimelerden oluşan en iyi jenerik alan adlarının kaydedildiğini görürsünüz. Ayrıca birçok alternatif alan adının da kaydedildiğini görürsünüz. Sabırlı bir şekilde ve bütçenizi oluşturarak hedeflediğiniz alan adını sahibinden satın almayı deneyebilirsiniz fakat en iyi çözüm, yaratıcı düşünmeye çalışarak araştırma yapmak ve kaydetmeye müsait en iyi alan adını bulmaktır.

Eğer bir alan adı arıyorsanız mutlaka bu alan adını kullanabileceğiniz bir fikriniz var demektir. Ayrıca konu hakkında ve anahtar kelimelerle ilişkili bazı bilgilerinizin olması yararınızadır. Her zaman en iyi kelimeler ve kombinasyonlarla aramaya başlayarak kayıtlı olmayan alan adlarını görebilirsiniz. Arama öncesi fikriniz yoksa kayıtlı olmayan alan adı bulma şansınız azalacaktır. En yaygın anahtar kelimelerin listesi ve tüm kombinasyonları en büyük yardımcınız olacaktır. Konunuzla alakalı en popüler anahtar kelimeleri gösterebilen birçok anahtar kelime aracı bulunmaktadır. Ardından tek tek veya toplu olarak anahtar kelimelerinizi ve kombinasyonlarını sorgulayarak müsait alan adına ulaşabilirsiniz.

Çoğu zaman en iyi alan adları, alınmış ve daha sonra kaybedilmiş olanlardır. Bu, harika bir alan adını kolayca elde etmemiz için oldukça büyük bir şanstır. Birçok web sayfası, yazman veritabanlarından kaydı silinmiş alan adları için listeleme hizmeti vererek anahtar kelimeleriniz ile arama yapma imkanı sunmaktadır. Günler, haftalar veya aylar önce kaydı silinmiş ve kullanabileceğiniz alan adı listelerine de kolayca ulaşabilirsiniz. Bu alan adları çoğu zaman arama motoru indeksine, geri bağlantılara veya trafiğe sahip olabilirler. Tabii unutmamak lazım ki bu alan adları arama motorlarından ve reklam servislerinden men edilmiş olabilirler.

Listeleme servisleri genellikle dosya olarak hizmet sunarlar. Bu dosyaları filtrelemek için Domain Name Filter programını ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Bu program ile oldukça büyük alan adı listeleri üzerinde filtreleme yaparak seçim sürenizi hızlandırabilirsiniz. Filtreleme sonrası oluşturduğunuz alan adı listesini moniker.com‘un sunduğu çoklu alan adı sorgulama aracı ile kaydetmeye uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Burdaki en büyük dezavantaj alan adı listelerinin hızla dağılması. Bu yüzden birkaç günlük sıkı bir çalışma yapmanız kaçınılmazdır.

Öneriler:
– Alan adınızın uzunluğunu (maksimum 20 karakter öneriyorum), yazım kolaylığını ve ilgi çekiciliğini düşünmelisiniz.
– Jenerik alan adı doluysa açıklıyıcı bir kelime ile jenerik kelimeyi birleştirebilirsiniz veya markalaştırması/pazarlanabilirliği olan kelime veya kelime grubu ile birleştirmeyi deneyebilirsiniz.
– Yazmanlar tarafından önerilen alternatif alan adlarını değerlendirebilirsiniz.
– Whois bilgisi için kullandığınız web sayfası mutlak güvenilir olmalı. Bazı web sayfaları whois verilerini kayıt altına alarak analiz etmektedir. Yani sizden önce, bulduğunuz alan adını kaydedebilirler. 🙂 Internic.net veya DomainTools.com tavsiye edebileceğim iki sayfadır.
– Eğer gerçekten alan adının size ait olmasını istiyorsanız, sahibinden satın almalısınız. E-posta ile sahibine ulaşmayı deneyebilirsiniz veya herhangi bir yerde alan adının satışta olup olmadığını araştırabilirsiniz.
– Alan adınızı kaydetmeden önce tüm alternatifleri düşünün ve karşılaştırmanızı yaparak değerlendirin.
– Pahalı yazmanlar daha iyi hizmet sunmamaktadırlar. Pahalı olan kalitelidir düşüncesi ile hareket etmeyiniz. Ayrıca satış arttırma taktiği uygulayan yazmanlardan da kaçınınız.
– Alan adınız için diğer (.com .net .org haricindeki) uzantıları değerlendirin.

Çoğu kişi alan adı kaydı için güvenilirliğini sorgulamadan pahalı hizmet sunan yazman firmaları tercih ediyor. Kısa bir araştırma ile güvenilir ve pahalı olmayan yazman firmaları bulmak gayet mümkün.

Önerdiğim ve Kullandığım Yazmanlar:
Aşağıda kullandığım yazman servisleri sizlerle paylaşıyorum. Alan adı kaydı yapacağınız zaman karşılaştırmalı inceleyebilir, indirimler ve kupon kodlarına fazla zamanınızı almadan arama yaparak ulaşabilirsiniz.

Moniker.com
kaydet.net (ResellerClub.com bayisi)
Godaddy.com
Enom.com

Share

“Web Sayfanız için En iyi Alan Adını Seçmek” için bir yorum

  1. çok aydınlatıcı güzel bilgiler teşekkürler, özellikle whois verilerini kayıt altına alan sözde uyanık ama fikir hırsızlığı yapan firmalar oldukça fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir